چه جوری با سگمان در منزل بازی کنیم؟
شهریور ۹, ۱۳۹۸
رفتار شناسی سگ ها
مهر ۸, ۱۳۹۸
 

خوراکی های خطرناک برای سگ ها

بسیاری از مواد غذایی و خوراکی ها برای سگ ها خطرناک هستند و انها را باید از دسترس سگ ها دور کنید که هر کدام از این مواد تاثیرات خاصی در بخش های مختلف بدن می گذارند. در زیر این تعدادی از این مواد و خوراکی ها دسته بندی شده اند:

1-پیاز و سیر: خوردن پیاز و سیر به صورت های مختلف از جمله خام ،پخته،پودر شده و … باعث از بین رفتن گلبول های قرمز سگ ها ودر نتیجه در دراز مدت سبب انمی یا کم خونی می شود. خوردن مقادیر زیاد یکدفعه یا به صورت معول مصرف مقادیر کم از انها سبب مسمومیت می شود. علایم کم خونی عبارتند از:ضعف ، استفراغ ،اشتهای کم،افزایش ترشح بزاق و نفس نفس زدن است.
2-قهوه ،چای وسایر مواد کافیین دار:مقادیر زیاد کافیین برای سگ ها کشنده است.علایم مسمومیت با کافیین شامل:کاهش استراحت،نفس کشیدن های ناگهانی،تپش قلب، لرزیدن ماهیچه ها و خونریزی می باشد.علاوه بر چای و قهوه موادی چون :کاکائو،شکلات ونوشیدنی های انرژی زا هم دارای کافئین هستند.
3-شیر و بقیه ی محصولات لبنی:شیر و بقیه ی محصولات لبنی باعث اسهال و ناراحتی های گوارشی و همچنین مقدمه ای برای حساسیت های غذایی است که به صورت خارش بروز می کند.
4-ابنبات و شیرینی:شیرینی ها و بعضی از مواد غذایی با شیرین کننده ای به نام زایلیتول شیرین شده اند.زایلیتول می تواند سبب افزایش گردش انسولین در بدن سگ شود و باعث کاهش قند خون سگ و در نتیجه ناراحتی های کبدی می شود.علائم اولیه شامل استفراغ ،بی حالی و ناهماهنگی اعضای بدن می شود.ناراحتی کبد به زودی پس از مصرف این مواد بروز می کند.
5-شکلات:بسیاری از مردم از بد بودن شکلات برای سگ ها باخبرند. عامل سمی موجود در شکلات تئوبرومین است.این عامل در تمام انواع شکلات حتی شکلات سفید هم وجود دارد .اما شکلات های تیره تر خطرناک تر هستند.خوردن شکلات یا حتی لیسیدن ان سبب:استفراغ ،اسهال و تشنگی شدید در سگ ها می شود.همچنین ممکن است علائمی چون:ریتم های غیرعادی قلبی ،لرزش بدن،تشنج یا حتی مرگ می شود.
6-تکه های چربی و استخوان:هر دو برای سگ ها خطرناک هستند چربی های گوشت چه خام وچه پخته می تواند سبب التهاب و ورم پانکراس در سگ ها شود .دادن یک تکه استخوان به سگ ممکن است طبیعی به نظر برسد اما حتی استخوان ها گاهی سبب خفگی یا پارگی بخش هایی از دستگاه گوارش می شود
7-خرمالو،الو وهلو:مشکل این میوه ها هسته های انهاست.هسته ی خرمالو باعث التهاب روده ی کوچک سگ می شود. همچنین ممکن است سبب انسداد روده نیز شود.هسته ی خرمالو والو دارای سیانید است که هم برای حیوانات و هم انسان خطرناک است ولی انسان هسته را نمی خورد که سگ ها ممکن است ان را بخورند.
8-ماهی یا گوشت خام :گوشت و ماهی و تخم مرغ خام دارای نوعی باکتری است که سبب مسمومیت غذایی می شود.همچنین ممکن است بعضی گونه های خاص ماهی انگل هایی را داشته باشند .در صورت بیماری با یان مواد خام ممکن است بیماری طی دو هفته کشنده باشد . اولین علایم بیماری شامل:استفراغ ،تب وبزرگ شدن غدد لنفاوی است.
9-نمک و مواد شور:دادن مواد غذایی شور مثل چیپس به سگ ها ایده ی خوبی نیست چون سبب تشنگی زیاد انها و همچنین افزایش ادرار و مسمومیت با یون سدیم می شودنشانه های مسمومیت با یون سدیم شامل استفراغ،اسهال،افسردگی،لرزش،افزایش دمای بدن و تشنج می شود و همچنین ممکن است حیوان بمیرد.
اما پس از این مواد غذایی که خوردن انها برای سگ ها خطرناک است بهتر است درباره ی موادی که می توان به سگ ها داد بحث کنیم که برای سلامتی انها خوب و مفید است.برنامه ی غذایی سگ ها باید شامل انواع مواد غذایی موردنیاز انها برای رفع نیازهای مختلف غذایی انها باشد. 1-گوشت های پخته ی تکه تکه شده: سگ ها گوشت های تکه تکه شده ی پخته شده را خیلی دوست دارند اما قبل از مصرف ان باید چربی ها را خوب از ان جدا کنید و اگر گوشت مرغ است باید پوست انرا خوب جدا کنید و اطمینان داشته باشید که درون گوشت تکه های استخوان وجود ندارد.
2-تعدادی از میوه های تازه:تکه های سیب،پرتقال ،موز و هندوانه خوراکی های خوشمزه ای برای سگ های شما هستند اما مطمئن شوید که دانه ها و هسته ها و قسمت های سفت انها را جدا کرده اید.
3-تعدادی سبزیجات:سگ ها می توانند تکه های هویج یا زردک ،لوبیا سبزو خیار را مصرف کنند همچنین تکه های سیب زمینی پخته هم می تواند خوب باشد
4-ماکارونی و برنج پخته : شما می توانید به سگ هایتان ماکارونی و برنج پخته بدهید.گاهی می توان به همراه برنج پخته از گوشت مرغ پخته هم استفاده نمود که از ناراحتی های معده ای روده ای جلوگیری می کند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *