چگونگی بیماری سگ ها
شهریور ۷, ۱۳۹۸
خوراکی های خطرناک برای سگ ها
شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
 

چه جوری با سگمان در منزل بازی کنیم؟

سگ ها به ورزش روزانه نیاز دارند. یکی از مهم ترین آموزش های ما این است که شما باید چند بار در روز وقت خود را با سگتان بگذرانید مهم نیست که هوا چطوره. هوا سرده یا گرم! فصل پاییز و فصل زمستان بدترین حالت برای ورزش سگ هاست چون روزها کوتاست و هوا سرد است. اگر شما اصلا نمی تونید سگتون رو بیرون ببرین در این جا چند نکته درباره نحوه کار کردن بدن و ذهن سگ در داخل خانه وجود دارد. به یاد داشته باشید، سگ های ما به محدودیت نیاز دارند به این معنی است مدت زمان بازیش چقدر باشه و زمان بازی حیوان در دست شما باشد. جایگزین کردن فعالیت های دیگر به جای پیاده روی در طولانی مدت منجر به وسواس رفتاری در سگ شما می شود.

چند توصیه قبل از شروع بازی

بهتر است قبل از بازی، نکات و توصیه‌های زیر را مدنظر قرار دهیم.
- هم برای ما و هم برای سگمان، زمان بازی باید لحظه‌ای پر از لذت و شادی و با احساسات مثبت همراه باشد؛ هم‌چنین به این نکته باید توجه داشت که هر سگی با ریتم بدن خود بازی می‌کند.
- بهتر است هنگام بازی کردن به سگ خود زمان بدهیم تا تمرین‌ها و بازی‌ها را با هم هماهنگ کند و سختی بازی و تمرین را به مرور افزایش دهیم؛ البته باید توجه کنیم که در این میان، هیچ مرحله‌ای از بازی و تمرین نباید حذف شود.
- نباید در طول بازی، تشویقی دادن را فراموش کرد و زمانی که حیوان کاری را درست انجام می‌دهد حتماً باید او را نوازش کرده و به او تشویقی بدهیم.
البته این تشویقی‌ها نباید از تنقلات انتخاب شوند؛ زیرا این کار باعث افزایش خطر بروز چاقی در حیوان می‌شود؛ البته می‌توان در هنگام بازی، بخشی از غذای روزانه سگ را که به شکل پلت است به او بدهیم تا میزان غذای او بیش‌ازحد معمول نشود.
- باید توجه کنیم که در هنگام بازی کردن بیش‌ازحد به سگ ورزش ندهیم، زیرا این کار حیوان را دچار استرس و سردرگمی می‌کند؛ بنابراین بهتر است سعی کنیم بازی‌ای را انتخاب کنیم که فقط یک تمرین داشته باشد و حواسمان باشد که بازی را آن‌قدر طول ندهیم که حیوان خسته شود.
-توصیه مهم و پایانی اینکه، بازی‌های داخل خانه به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند جایگزینی برای پیاده‌روی‌های سگ شوند، پیاده‌روی امری لازم و ضروری است که هرگز نباید آن را حذف کرد.

• بالا و پایین رفتن از پله ها

استفاده از پله ها یک راه حل عالی در منزل برای سگتان است. در بالا و پایین رفتن از پله ها عضلات بیشتری از آنچه که در پیاده روی معمولی استفاده می شود، به کار گرفته می شود. در بالای پله ها ایستاده و یک اسباب بازی را به سگ خود نشان دهید. هنگامی که سگ شما اسباب بازی را برداشت نام او را بیاورید و او را تشویق کنید و او را به اسباب بازی برسانید. پس از چندین بار او به سمت اسباب بازی خواهد آمد.

• اسباب بازی ورزشی، عبور از موانع

استفاده از هولا هوپ بزرگ، به عنوان اسباب بازی سگ برای جهش و پریدن حیوان از درون حلقه و همچنین استفاده از کوسن برای ایجاد تونل و حرکت حیوان از درون آن. سگ خود را از موانع مختلف هدایت کنید. از طریق این بازی سگ خود را از طریق جسمی و ذهنی به چالش می کشید. هم چنین تشویقی دادن به حیوان روی تردمیل هنگام پیاده روی باعث می شود پیاده روی اش دلچسب تر باشد.

• اجازه دهید سگتان برای تشویقی اش زحمت بکشد

تشویقی های دلخواه سگ خود را در اطراف خانه، پشت در، زیر فرش پنهان کنید. سگ شما از لحاظ ذهنی فعال می شود و از طریق بو کشیدن تشویقی و غذایش را پیدا می کند. اسباب بازی ها و تشویقی ها راه های موثری هستند برای حفظ اینکه سگ شما از نظر ذهنی به شما جذب شود. همینطوربه صورت فیزیکی جذب آن ها می شود چون آن ها به اسباب بازی های خود فشار می آورند و به درون ظرف غذا می روند که از نظر تخلیه ذهنی نیز برای آن ها کمک کننده است.

• سگ را به خودتان نزدیک کنید و دور کنید.

شی را پرت کنید و به او فرمان دهید که آن را بیاورد. این بازی سگ را فعال می کند و کمک می کند که انرژی اش را تخلیه کند.

• سگ خود را روی تردمیل قرار دهید

تردمیل برای سگ شما یک ورزش داخل سالن است. ابتدا اجازه دهید سگ شما تردمیل خاموش را نگاه کند. در مرحله بعد سگ را در کنار تردمیل روشن قرار دهید تا سگ شما تردمیل روشن را هم مشاهده کند. سپس سگ خود را روی تردمیل قرار دهید و تردمیل را در پایین ترین سرعت قرار دهید. اجازه دهید تا تعادلش را روی تردمیل حفظ کند. شما می توانید از قلاده کمک بگیرید ولی هرگز بند قلاده را به تردمیل متصل نکنید و خودتان بند قلاده را در دست بگیرید. زمانی که سگ شما توانست با سرعت پایین راه برود کم کم سرعت را افزایش دهید تا شرایط سخت تر انجام بده.

• بازی طناب کشی

چون این بازی، بازی جذابی است بسیاری از صاحبان سگ این بازی را با سگ خود انجام می دهند با این حال باید با احتیاط کنید. این بازی باعث می شود سگ شما درنده شود و منجر می شود رابطه شما با سگتان ناسالم شود. اگر می خواهید یک بازی دلچسب با سگتان داشته باشید قبل از اینکه بازی را شروع کنید باید توانایی کنترل قدرت و غریزه سگتان را داشته باشید.

• قایم موشک

بگذارید او بایستد در حالی که می دوید و پنهان می شوید سپس او را صدا بزنید. سگ شما باید شما را پیدا کند. بعد از اینکه شما را پیدا کرد بلافاصله تشویقی را به او بدهید.

• ماساژ سگ در منزل

باعث ایجاد تحرک در عضلات سگ می شود.

• شنا کردن

اگر سگ کوچک دارید او را در وان حمام قرار دهید و اجازه دهید آب تا نیمه های بدن سگ قرار بگیرد.

• انجام دادن کار خودش

به سگتان آموزش دهید اسباب بازی اش را در محل خودش قرار دهد و یا لباس خودش را در سبد لباس شست شو قرار دهد.

• گل یا پوچ

تشویقی را در یکی از دستانتان قرار دهید و هر دو دستتان را در مقابل سگ قرار دهید و به سگ اجازه دهید دست شما را بو بکشد و انتخاب کند در کدام دست تشویقی را قرار دادید بعد از اینکه با بینی یا دستش دست گل را انتخاب کرد بلافاصله نوازشش کنید و تشویقی را به او بدهید و تشویقش کنید.

• بسکتبال با سگ

نترسید! یادگیری و راه اندازی این بازی بسیار ساده است. برای این کار به یک سبد رخت چرک یا هر سبد گرد دیگری نیاز دارید. حالا می توانید شروع کنید. سبد را روی زمین بخوابانید، توپ را داخل سبد قل بدهید هر بار که این کار را انجام می دهید، فرمان بنداز را تکرار کنید. مطمئن شوید که سگ خودش توپ را داخل سبد ببرد. احتمالا لازم است این کار را چند بار تکرار کنید تا سگ بتواند توپ را داخل سبد بیندازد.

• فوتبال با سگ

برای این کار به یک توپ فوتبال نیاز خواهید داشت. اول از همه بگذارید سگ تا جایی که می خواهد توپ را بو کند و حسابی با آن آشنا شود. سپس آن را شوت کنید و دنبالش بدوید. کم کم سگ یاد می گیرد مثل شما توپ را دنبال کند. حالا می توانید حسابی باهم فوتبال بازی کنید. شما توپ را شوت کنید و بگذارید سگ دنبالش کند. حالا یک توپ دیگر را شوت کنید.

• آب بازی با سگ

یک روز آفتابی را برای این کار انتخاب کنید و از آب باغ برای این کار استفاده کنید تا آب تصفیه شده را هدر ندهید. یک شلنگ نازک آب را به سمت سگ خود پرتاب کنید و ببینید چطور دنبال این فواره های کوچک می دود و برای آنها دم تکان می دهد. می توانید این کار را حین آب دادن باغ انجام دهید. این بازی یک پاداش جالب هم دارد. حین آن می توانید سگ را حسابی بشویید و تمیز کنید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *