آموزش محل ادرار به سگها
شهریور ۴, ۱۳۹۸
بهترین دامپزشک
شهریور ۶, ۱۳۹۸
 
اجتماعی شدن توله سگ

اجتماعی شدن توله سگ یک فرآیند یادگیری است که از طریق آن توله سگ ها عادت می کنند که در نزدیکی افراد مختلف، حیوانات و محیط‌های مختلف قرار گیرند. اجتماعی شدن مناسب می تواند به پیشگیری از ایجاد برخی مشکلات رفتاری در آینده و ایجاد یک پیوند بهتر بین حیوان خانگی و خانواده منتهی می شود. وقتی مواجه شدن توله سگ با افراد جدید، حیوانات خانگی دیگر و یا محیط‌های ناآشنا، همراه با تشویق و تشویقی باشد، توله سگ یک تجربه مثبت را با هر محرک جدید مرتبط می کند. توله سگ خود را تا زمانیکه به طور مناسب واکسینه نشده باشد در کنار سگ های دیگر قرار ندهید. برای تعیین زمانی که توله سگ تان آماده‌ی روبرویی با سگ‌های دیگر می شود، با دامپزشک خود مشورت کنید. اجتماعی شدن توله سگ فرآیند یادگیری است که باید قبل از اینکه آنها بتوانند ترس از اشخاص، حیوانات و محیط دید را تجربه و در خود نهادینه کنند انجام شود.. زمان حیاتی برای اجتماعی شدن توله سگ در طول ۳ تا ۴ ماه اول زندگی آن‌هاست.
چرا اجتماعی شدن توله سگ مهم است؟
متاسفانه، مشکلات رفتاری همچنان علت اصلی رها کردن یا تحویل حیوانات خانگی به پناهگاه حیوانات است. اجتماعی سازی مناسب، باعث می شود تا توله سگ ها تغییرات در محیطشان را بیشتر تحمل کنند و به پیشگیری از مشکلات رفتاری رایج در آینده کمک می‌کنند.
چگونه می‌توان به اجتماعی شدن توله سگ خود کمک کرد؟
هدف اجتماعی شدن این است که توله سگ خود را در نزدیکی افراد مختلف، حیوانات، محیط ها و محرک‌ها (در حالتی که ایمنی توله سگ به خطر نیفتد) قرار دهید بدون آنکه لازم باشد محدودیتی برای او در نظر بگیرید یا محرومش کنید. اجتماعی شدن توله سگ خود را با لمس او توسط خود شروع کنید. هر زمان که مقدور است، شما باید پا، گوش، دهان و بدن توله سگ خود را کنترل کنید. هنگامی که توله سگ شما با لمس شدن تمام قسمت های بدنش توسط شما احساس راحتی ‌کند، کوتاه کردن ناخن ها، مسواک زدن دندان ها، تمیز کردن گوش ها و دادن داروها راحت تر می‌شود.در مرحله‌ی بعد، توله سگ خود را به افراد با سنین، جنسیت ها، ارتفاعات و نژادهای مختلف آشنا کنید. اگر توله سگ تان تحمل می کند، اجازه دهید تا دیگران پنجه‌ها، گوش‌ها، دهان و بدن او را لمس کنند. این کار کمک خواهد کرد تا توله سگ شما راحت تر با لمس کردن یا در آغوش گرفتن توسط دیگران در دامپزشکی و یا هنگام اصلاح کنار بیاید. همچنین راحت بودن در اطراف حیوانات دیگر نیز برای توله سگ شما مهم است. اما به طور کلی بردن سگ به مکان های عمومی و پارک هایی که سگ ها در آنجا حضور دارند تا زمان واکسینه شدن مناسب توصیه نمی‌شود و خطرناک است. قرار گرفتن در معرض یک بیماری عفونی مانند پاروو ویروس، زمانیکه سیستم ایمنی بدن سگ شما هنوز در حال تکامل و گسترش است، می‌تواند نتایج ناگواری به همراه داشته باشد.
دوران تولگی نیز یک زمان عالی برای آشنا کردن توله سگ با تمام محیط‌ها و صداهای دنیای خود است. از سوار شدن در ماشین تا بودن در کنار جارو برقی. هنگامی که توله سگ شما به درستی واکسینه شده است، می توانید توله سگ خود را به مکان هایی نظیر پارک، مراکز نگهداری یا به محل اصلاح موهایش ببرید تا او را با مناظر، صداها و بوی های مختلف آشنا کنید. هر بار که حیوان خانگی خود را به یک محرک جدید معرفی می کنید، مطمئن شوید که خاطره مثبتی را برایش نهادینه می‌کنید این تقویت مثبت می‌تواند در قالب تحسین، نوازش یا دادن تشویقی باشد. به طوری که توله سگ شما بتواند یک تجربه مثبت را با افراد، حیوانات خانگی و محیط های جدید را به هم ارتباط دهد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *