پناهگاه مهر مشهد
مرداد ۲, ۱۳۹۸
اجتماعی شدن توله سگ
شهریور ۵, ۱۳۹۸
 

محل ادرار سگ ها

توله سگ ها از سن خیلی کم به طور غریزی میدونن که نباید توی جایی که میخوابن و غذا میخورن، دستشویی کنن. توله سگ ها حدودا از سن 3 هفتگی برای دستشویی کردن حرکت میکنن و از جایی که هستن دور میشن، بنابراین برای آموزش دسشویی به توله سگتون باید کاملا محکم و جدی عمل کنین چون دارین کاری رو یادشون میدین که به طور غریزی خودشون هم انجام میدن و قدرت فهمش رو دارن.
تعلیم جای دستشویی اولین آموزشیه که سگتون از شما دریافت میکنه. به همین دلیل خیلی مهمه که به درستی انجامش بدین. رابطه شما و سگتون بر اساس همین آموزش هاست که جهت میگیره و هرچی برای آموزش های اولیه بیشتر تلاش کنین و وقت بذارین، زمینه ساز آموزش پذیری و حرف شنوی سگتون از شما میشه.

آموزش جای دستشویی به سگ رو از کی شروع کنیم؟

تعلیم جای دستشویی به سگ ها باید از 8 هفتگی (دقیقا از وقتی میارینش خونه) آغاز بشه.

آموزش محل ادرار به سگ ها

نزدیک به در خونه یا در دستشویی محلی رو برای دستشویی کردن سگتون در نظر بگیرین این مکان باید به اندازه کافی از ظرف آب و غذای سگ و جایی که میخوابه دور باشه ولی در معرض دید توله سگ شما باشه تا گمش نکنه پد مخصوص ادرار، توالت سگ یا حتی تعدادی روزنامه رو در اون محل قرار بدین، روش قطره تعلیم ادرار بریزین و سگتون رو تشویق کنین وقت هایی که اجازه نداره از خونه بره بیرون، به اونجا بره. سگتون رو ساعتی یک بار یا حداکثر هر 2 ساعت یکبار بیرون ببرین و هردفعه دستشویی کرد با دادن تشویقی و نوازش کردن، تشویقش کنین.
در این مرحله اگر به اندازه کافی سریع باشین میتونین تا سگتون دستشویی اش گرفت در رو براش باز کنین تا بره بیرون کارش رو بکنه و اینطوری براش تبدیل به عادت بشه.

بهترین زمان برای بردن سگ تون به بیرون از خانه (برای دستشویی کردن)

وقتی دیدین سگتون به اندازه کافی بزرگ و ماهر شده تا بتونه بیشتر از 2 ساعت دستشویی اش رو نگه داره، این فواصل رو طولانی تر کنین و در موارد زیر ببریدش بیرون:
• اول صبح
• بعد از غذا خوردن
• بعد از بازی یا وقتایی که هیجان زده شده (مثلا وقتی مهمون میاد خونتون)
• آخر شب قبل از خواب
• هر وقت ازتون میخوان برای دستشویی ببرینشون بیرون
وقتی توله سگتون رو برای دستشویی بیرون بردین، باهاش بمونین تا وقتی که کارش رو انجام بده. بهش زمان بدین ولی زیاد نگاهش نکنین تا حواسش پرت نشه.
هیچ وقت سگتون رو برای اینکه داخل خونه یا جایی که نباید، دستشویی کرده تنبیه نکنین

از کجا بفهمم سگم دستشویی داره؟!

بو کردن زمین برای پیدا کردن جایی برای دستشویی

سگ ها عادت دارن اول زمینو بو کنن و جایی برای دستشویی پیدا کنن و بعد کارشون رو انجام بدن. اگر دیدین سگتون داره زمین رو بو میکنه و نتونستین حواسش رو پرت کنین نشونه اینه که به خرابکاری نزدیکه!
مشکل اساسی وقتی به وجود میاد که اونا نقطه مورد نظرشون رو پیدا میکنن (معمولا جاییه که قبلا دستشویی کردن) و اون نقطه به محل مورد علاقشون برای دستشویی تبدیل میشه.
چرخیدن دایره وار
یکی از نشانه هایی که میگه سگتون نیاز داره بره دستشویی اینه که دور محیط دایره راه میره و زمین رو بو میکنه. سگ ها معمولا قبل از دفع مدفوع این کار رو میکنن توله سگ ها معمولا بعد از دفع مدفوع خوشحال و هیجان زده میشن! پس بهتره بعد از اینکه توله سگتون رو برای دستشویی به حیاط یا باغچه دم در بردین وقتی هیجان زده است شما هم کلی تشویقی بهش بدین و نوازشش کنین.
پارس کردن به در
اگر دیدین سگتون داره به سمت در پارس میکنه یا بهش پنجه میکشه میتونه به این معنی باشه که میخواد بره بیرون. نشانه هایی مانند ناله کردن پشت در یا پشت در ایستادن هم میتونن به همین دلیل باشن.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *